سلامت مو

آنزیم 5-آلفا ردوکتاز، دوست یا دشمن مو؟

آنزیم 5 آلفا ردوکتاز

آنزیم 5-آلفا ردوکتاز یک آنزیم است که برای تجزیه لاکتوز به گلوکز و گالاکتوز استفاده می شود. این آنزیم در اکثر موجودات حیاتی وجود دارد، اما در برخی افراد ناشتا یا در صورت تحریم لبنیات غذایی کمتری تولید می شود و منجر به وجود عوارضی مانند نفخ و اسهال می شود. علاوه بر استفاده در صنعت غذایی، این آنزیم همچنین در زمینه های پزشکی و داروسازی به عنوان ماده فعال مورد استفاده قرار می گیرد.

آنزیم 5 آلفا-ردوکتاز (5α-reductase) یک آنزیم است که در فرایند تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) نقش دارد. DHT یک هورمون استروئیدی است که در توسعه بیشتر اعضای جنسی مردانه، از جمله رشد موهای شیروانی، نقش دارد.

تاثیر آنزیم 5 آلفا ردوکتاز در موها

بر اساس اینکه کدام نوع آنزیم 5-آلفا ردوکتاز در مجموعه ژنتیکی فرد وجود داشته باشد، می توان روی نحوه رشد موهای شیروانی تأثیر گذاشت. در واقع، هنگامی که سطح DHT در پوست سر افزایش می یابد، موهای شیروانی شروع به رشد می کنند، اما در صورتی که سطح DHT بسیار کم باشد، موهای شیروانی نخواهند رشد کرد.

علاوه بر این، تأثیر آنزیم 5 آلفا ردوکتاز بر روی مو در پنهانگاه جالبی قرار دارد. در حالی که این آنزیم بر رشد موها مؤثر است، در مقابل، آن را به عنوان یک عامل مسئول برای ناهنجاری های اختلال در رشد مو (مانند ناهنجاری های شیمیایی در پوست سر) نیز شناخته می شود. برای مثال، عدم تعادل در سطح DHT ممکن است منجر به ریزش مو و خشکی پوست سر شود.

عدم تعادل در سطح DHT

با توجه به اهمیت آنزیم 5-آلفا ردوکتاز برای رشد موها، بسیاری از محصولات مراقبت از موها و پوست سر (مانند شامپو و محصولات رفع موخوره) شامل عواملی هستند که به منظور کنترل فعالیت آنزیم 5-آلفا ردوکتاز تولید شده اند. برای مثال، عصاره جذر گیاه پالمتو (Saw Palmetto)، که به عنوان یک داروی گیاهی برای تقویت موهای شیروانی معروف است، توانایی کاهش فعالیت آنزیم 5-آلفا ردوکتاز را دارد.

یکی از قابلیت های لوسیون موضعی ضد ریزش مو مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز است که سبب تقویت پیاز مو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *